środa, 15 listopada 2023

Zdjęcia jako obrazy rzeczywistości? Dlaczego robimy zdjęcia?

 W erze cyfrowej, gdzie każdy moment można uwiecznić na zdjęciu, warto zastanowić się, dlaczego tak chętnie to robimy. Zdjęcia stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności, ale co tak naprawdę za tym stoi? Niniejszy artykuł podejmuje próbę odpowiedzi na to pytanie, analizując zdjęcia z perspektywy różnych dziedzin: socjologii, psychologii, filozofii, fizyki, oraz informatyki.Zdjęcia, jako narzędzie dokumentowania rzeczywistości, odgrywają istotną rolę w społeczeństwie. Według badania przeprowadzonego przez Bergera (2011), ludzie często robią zdjęcia, by utrwalić ważne wydarzenia społeczne i rodzinne, co pomaga w utrzymaniu więzi społecznych. Zdjęcia służą również jako środek komunikacji, pozwalając na dzielenie się doświadczeniami i emocjami.

Psychologicznie, robienie zdjęć jest często powiązane z chęcią zachowania wspomnień. Linda Henkel (2014) w swojej pracy dowodzi, że proces fotografowania może wpływać na sposób, w jaki pamiętamy wydarzenia. Z jednej strony, zdjęcia mogą pomóc zachować szczegółowe wspomnienia, z drugiej – sam akt fotografowania może ograniczać naszą uwagę i pamięć o fotografowanym wydarzeniu.

Z filozoficznego punktu widzenia, zdjęcia pozwalają na refleksję nad realnością i jej reprezentacją. Roland Barthes w swojej książce "Camera Lucida" (1980) zwraca uwagę na to, że zdjęcie jest jednocześnie absolutnie realistyczne i absolutnie interpretacyjne. Zdjęcia mogą być odbierane jako odzwierciedlenie rzeczywistości, ale też jako jej subiektywna interpretacja.

W kontekście fizyki, istotne jest zrozumienie, jak technologia fotograficzna uchwyciła światło i czas. Rozwój technologii, od pierwszych dagerotypów po cyfrowe aparaty, pokazuje, jak nauka pozwoliła na coraz wierniejsze i szybsze rejestrowanie obrazów rzeczywistości.

W dobie nowych technologii, zdjęcia stały się częścią cyfrowego świata. Badania w dziedzinie informatyki, takie jak prace autorstwa Lev Manovicha (2001), analizują, jak cyfryzacja i algorytmy obróbki obrazu zmieniły sposób, w jaki postrzegamy i tworzymy zdjęcia. Od retuszowania po automatyczne generowanie obrazów, technologia znacząco wpłynęła na fotograficzną rzeczywistość.

Ludzka motywacja do robienia zdjęć jest złożona. Od chęci zatrzymania chwili, przez wyrażanie siebie, po potrzebę dzielenia się doświadczeniami - wszystkie te aspekty przyczyniają się do naszej fascynacji fotografowaniem.

Zdjęcia, choć pozornie proste, są złożonym zjawiskiem, które łączy w sobie aspekty techniczne, społeczne, emocjonalne i intelektualne. W dobie cyfrowej, gdzie każdy z nas może być fotografem, warto zastanowić się, co tak naprawdę stoją za tymi wszystkimi obrazami.

Ciekawe, co Ciebie skłania do robienia zdjęć? Zapraszam do dyskusji na stronie wydarzenia na Fb: Zdjęcia jako obrazy rzeczywistości? Dlaczego robimy zdjęcia?

Pokaż najciekawsze zdjęcia, które zrobiłeś/zrobiłaś: Zapraszam do grupy: https://www.facebook.com/groups/obrazypolski

Opracowanie: 

Elżbieta Prucnal-Tumasz 


Bibliografia:

Barthes, R. (1980). Camera Lucida: Reflections on Photography.

Berger, J. (2011). Ways of Seeing.

Berger, P. L., & Luckmann, T. (1966). The Social Construction of Reality: A Treatise in the Sociology of Knowledge.

Henkel, L. A. (2014). Point-and-Shoot Memories: The Influence of Taking Photos on Memory for a Museum Tour. Psychological Science, 25(2), 396–402.

Manovich, L. (2001). The Language of New Media.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz